GeNeL HeRsEy

Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!..
 
AnasayfaPORTALTakvimSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Elrond'a dair

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
emre
Admin
Admin
emre

Mesaj Sayısı : 21
Kayıt tarihi : 15/04/10
Yaş : 23
Nerden : Konya

MesajKonu: Elrond'a dair   Paz 18 Nis. 2010, 20:19

Irk: Elf
Doğum Tarihi: Birinci Çağ'ın 532 yılı (yaklaşık tarih)
Ölüm Tarihi: Ölümüne dair bir bilgi yoktur. Üçüncü Çağ, 29 Eylül 3021 tarihinde Orta Dünya'dan ayrılmıştır.
İkamet Ettiği Yer: Ayrıkvadi'deki Son Sıcak Yuva
Ebeveyn: Babası Eärendil, annesi Elwing
Kardeşi: Elros (ikizi)
Eşi: Celebrian
Çocukları: Elladan ve Elrohir isimli iki oğlu, Arwen isimli bir kızı vardır.
Kullandığı Silah: Vilya isimli yüzüğün taşıyıcısıdır.

BİYOGRAFİ
Elrond, Orta Dünya'nın 2. Çağı ve 3. Çağı boyunca Orta Dünya'da yaşamış en bilge ve en güçlü Elflerden birisidir. Sauron'a karşı verilen savaşlara katılmış ve kendisinin düzenlediği Divan'da Tek Yüzük'ün yokedilme kararı alınmıştır ki gelişen olaylar sonucunda Kara Hükümdar'ın düşüşünde büyük payı bulunmaktadır. Yarı-Elf Elrond, Elflerin ölümsüz hayatını yaşamayı tercih etmiş ve Üçüncü Çağ'ın sonunda Orta Dünya'dan ayrılmış, kendi seçimini yapan sevgili kızı Arwen'i geride bırakmıştır.

Elrond ve ikiz kardeşi Elros, Birinci Çağ'ın sona erişinden 58 yıl önce doğmuşlardır. Birinci Çağ'ın tanımlı bir kronolojisi bulunmamaktadır fakat The History of Middle-earth, vol. XI, The War of the Jewels isimli eserin "The Tale of Years" bölümünde Elros ve Elrond'un 532 yılında doğduğu ve Birinci Çağ'ın 590 yılında sona erdiği bilgisi geçmektedir. Diğer kronolojiler ise farklılık göstermektedir.

Elrond ve Elros'un babası Denizci Eärendil, annesi ise Elwing'di. Eärendil bir Yarı-Elfti: annesi Idril bir Elf, babası Tuor ise bir İnsandı. Elwing'in annesi Nimloth bir Elf, babası Dior ise bir İnsan olan Beren ile bir Elf ile Maianın kızı olan Lúthien'in oğluydu. Bu sebeple Elrond ve Elros hem İnsanların hem de Elflerin soyundan gelmekteydi ve Yarı-Elfler, Peredhil arasında sayılmaktaydı.

Elrond ve Elros Orta Dünya'da doğdular. Aileleri Beleriand'ın güneybatı kıyılarında bulunan Sirion nehrinin ağızlarına yakın bir yerde ikamet ederlerdi. Eärendil'in Deniz'e açıldığı bir esnada Fëanor oğulları kayıp Silmarili bulabilme amacıyla Sirion Limanları'na saldırdı. Silmaril Elwing tarafından korunmaktaydı. Elrong ve Elros rehin alındı. Fakat Fëanor oğlu Maglor, onlara merhamet göstererek canlarını bağışladı. Kimileri Maglor'un bu iki çocuğu bağrına basıp bir süreliğine yetiştirdiğini anlatırken başka bir hikayede ise ikizlerin, kendilerini tutsak alan kişi tarafından bir şelalenin arkasında bulunan bir mağarada bırakıldıkları ve burada güvende ve sağlıklı bir halde bulundukları anlatılmaktadır.

Elwing Silmaril ile birlikte kaçtı ve Eärendil'in gemisini buldu. Eärendil ve Elwing çocuklarının kaybından ötürü çaresiz ve umudu kesmiş durumdaydılar, böylece bir daha geri dönmemek üzere Orta Dünya'yı terkettiler. Birlikte Ölümsüz Topraklar'a yelken açtılar ve Eärendil Morgoth ile yapılan savaşta Valar'ın yardımını istedi. Birinci Çağ'ın sonundaki Öfke Savaşı'nda Valar ordusu Morgoth'u bozguna uğrattı.

Vala Manwë, Eärendil ve Elwing'e olduğu gibi Elrond, Elros'a ve onların soyundan gelenlere İnsanların ya da Elflerin yaşamı arasında seçim yapma hakkı tanıdı. Eärendil ve Elwing Elflerin arasında sayılmayı seçerek Ölümsüz Topraklar'da kaldılar. Eärendil, alnındaki Silmaril ile göklerin denizlerine yelken açtı, Yüce Umudun Yıldızı'nın ışığı Orta Dünya'da yaşayanlara hayranlık verdi, ışık oldu.

Tıpkı ebeveynleri gibi Elrond ve Elros da aynı seçime tabi tutuldular. Elros İnsanların kaderini seçmeyi tercih etti, diğer bir deyişle bir fani oldu. Númenor'un İlk Kralı olan Elros'un soyunu Númenor Kralları, Gondor ve Arnor Kralları devam ettirdi. Aragorn, Kral Elessar da bu soydan gelmektedir. Elros İkinci Çağ'ın 442 yılına dek yaşadı ve 500 yaşında öldü.

Elrond ise Elflerin kaderini seçti. Ölümsüzdü ve Deniz üzerinden dilediğinde Ölümsüz Topraklar'a yelken açma hakkına sahipti fakat o Yüksek Kral Gil-galad ile birlikte Orta Dünya'da kalmayı tercih etti. Elrond ve Gil-galad Öfke Savaşı'nda harabeye dönmeden önceki Beleriand'ın bir parçası olan Mavi Dağlar'ın batısındaki Lindon adı verilen bölgede yaşadılar.

Morgoth'un hizmetkârı Sauron, Öfke Savaşı'nın yıkımından kurtularak 1200 yılı dolaylarında, bilge ve iyi bir kişi kılığıyla Elflerin arasına gelerek onların güvenini kazanmaya çalıştı. Gil-galad ve Elrond onu tanıyamasalar da ona güvenmediler ve Lindon'a girişini yasakladılar.

Gil-galad ve Elrond'un tüm uyarılarına rağmen Sauron, Eregionlu Elf Demircileri'nce kabul gördü. 1500lü yıllarda Elf Demircileri, Sauron'un denetiminde Güç Yüzükleri'ni dövmeye başladılar. 1600lü yıllarda Sauron, diğer yüzüklere hükmedebilmek amacıyla Tek Yüzük'ü dövdü. Usta demirci Celebrimbor aldatıldıklarını anladı ve Elflerin Üç Yüzüğü Sauron'dan saklandı. Yüzüklerden biri olan Vilya, Hava Yüzüğü, Gil-galad'ın korumasına verildi.

Sauron Elflere savaş ilan etti ve 1695 yılında Eregion'a saldırdı. Elrond bir askeri güce kumanda ederek onu durdurmak için harekete geçse de çok geç kalınmıştı ve Sauron'un muazzam bir askeri gücü vardı. Eregion yerlebir edildi, Celebrimbor öldürüldü. Hayatta kalanları Elrond bir araya getirdi ve kuzeye çekilerek 1697 yılında Ayrıkvadi'de gizli bir sığınak inşa etti. Sauron'un güçleri Eriador'u istila etti fakat ne Lindon'u ne de Ayrıkvadi'ye ele geçirebildi. 1700 yılında Númenor'dan gelen bir filonun desteğiyle Sauron'un güçleri Eriador'dan sürüldü.

1701 yılında Elflerin oluşturduğu bir Divan'da Ayrıkvadi'nin Eriador'un doğusundaki Elf istihkâmı olmasına karar verildi. Elrond, Gil-galad'ın Eriador'daki vekili olarak atandı. Gil-galad bu olay sonrasında Vilya'yı Elrond'a teslim etmiş olabilir, bir diğer ihtimal de daha sonraları gerçekleşen Son İttifak Savaşı'ndan hemen öncesinde yüzüğün Elrond'a verilmiş olmasıdır.

Sauron'un giderek büyüyen tehdidine karşı İkinci Çağ'ın 3430 yılında Elflerin ve İnsanların Son İttifakı oluşturuldu. 3431 yılında Gil-galad ve Elendil'in güçleri Ayrıkvadi'de bir araya geldiler buradan Mordor'a yürüdüler. Elrond, Gil-galad'ın teşrifatçısı ve savaş alanındaki kumandanıydı.

Elrond 3434'da gerçekleşen Dagorlad Savaşı'nda savaştı ve Barad-dûr Kuşatması'nda yer aldı. 3441 yılında Sauron ve onu deviren Gil-galad ve Elendil'in kendileri de devrildiğinde Elrond Hüküm Dağı'nın eteklerindeydi. Elendil oğlu Isildur Tek Yüzük'ü Sauron'dan aldı, Elrond ve Cirdan Hüküm Dağı da yakınken Isildur'a Yüzük'ü yok etmesini öğütlediler fakat Isildur bunu yapmadı ve Yüzük'e sahip çıktı.

Isildur Ferah Çayırlar'da Orklar tarafından öldürüldü fakat en küçük oğlu Valandil Ayrıkvadi'de emniyetteydi. Üçüncü Çağ boyunca Elrond, kardeşi Elros'un soyundan gelmeleri dolayısıyla Isildur'un Varisleri'ne yardım etti, onların yetişmelerinde büyük rol oynadı. Elrond günün birinde Isildur'un Varisleri'nden birinin Orta Dünya'nın kaderini etkileyen bir rol oynayacağını biliyordu.

Elrond bir irfan ustasıydı ve Ayrıkvadi zamanla, Elflerin ve Orta Dünya'nın tarihi hakkında muazzam bir bilgi kaynağı haline geldi. Bu konular hakkında bizzat Elrond'un elinden çıkan birçok kitap bulunmaktaydı ve o, kapısını bilgi danışmaya, öğüt almaya ya da sığınmak isteyen Elflere ve diğer ziyaretçilere her daim açık tuttu. Elrond güçlü ve kudretli biriydi, aynı zamanda da nazik ve merhametliydi. Görünüşü kendisini yaşı yokmuş gibi gösterirdi. Zarif bir yüze, koyu renk saçlara ve gri gözlere sahipti.

Üçüncü Çağ'ın 109 yılında Galadriel ve Celeborn kızı Celebrían ile evlendi. 130 yılında ikiz çocukları Elladan ve Elrohir dünyaya geldi. Kızları Arwen ise 241 yılında doğdu. Elrond'un çocukları da İnsanların yahut Elflerin kaderini paylaşmak konusundaki seçimle yüzleştiler lakin bu seçimi uzunca bir süreliğine ertelediler.

1300 yıllarında Nazgûl Efendisi Eriador'a gelerek Angmar da bir krallık kurdu. Bir noktada Ayrıkvadi, Angmar'ın desteklediği güçlerce kuşatıldı. 1409 yılında Angmar kuvvetleri Dúnedain'in üç krallığına saldırdı. Elrond, Lothlórien ve Ayrıkvadi'den gelen destek kuvvetlerine önderlik etti ve Gri Limanlar'dan gelen Cirdan'ın güçleriyle birleşerek Dúnedain'e yardım etti. Nazgûl Efendisi nihayetinde 1975 yılında yapılan Fornost Savaşı'nın Glorfindel önderliğindeki Ayrıkvadi kuvvetleri tarafından bozguna uğratıldı ve Eriador'dan sürüldü.

Fakat mücadelelerin ardından Dúnedain dağıldı ve gezgin bir halk haline geldi. Elrond Dúnedain Reisleri'nin çocuklarını, gençliklerinde Ayrıkvadi'de yetiştirdi ve Isildur Hanedanı'nın yadigârlarını Ayrıkvadi'de sakladı; bunlar Annúminas Asası, Elendilmir, Barahir'in Yüzüğü ve Narsil'in parçaları idi.

2463 yılında Ak Divan, Kuyutorman'daki Dol Guldur'da bulunan şerrin büyüyen tehdidine karşı toplandı. Elrond; Galadriel, Gri Gandalf, Cirdan ve Ak Saruman ile birlikte Ak Divan'ın bir üyesiydi. Ak Saruman daha sonraları bu divanın lideri haline geldi.

2509 yılında Elrond'un eşi Celebrían, Lóthlorien'e giden yol üzerindeki Kızılboynuz Geçidi'nde Orklar tarafından yakalanarak esir edildi. Elladan ve Elrohir onu bulana ve kurtarana kadar kendisine işkence edilmişti, ağır ve zehirli yaralar almıştı. Elrond, eşinin fiziksel yaralarını hünerleri sayesinde iyileştirdi fakat Celebrían'ın anıları ve korkusu onu rahat bırakmadı ve Orta Dünya'da bulduğu huzur son buldu. 2510 yılında Deniz'den yelken açarak Orta Dünya'yı terkederek, Ölümsüz Topraklar'a doğru yola çıktı.

2851 yılında Ak Divan yeniden bir araya geldi. Gandalf Divan'dan önce Dol Guldur'a gizlice girerek buradaki kötücül varlığın Sauron olduğunu keşfetmişti ve Ak Divan'ı acilen saldırı yapılması konusunda uyardı. Fakat Saruman, Divan'ı Tek Yüzük'ün Deniz'in sularında yitip gittiği ve bir daha asla bulunamayacağı konusunda ikna etti. Sauron, Yüzük olmadan gücünü yeniden toplayamayacaktı. Sonunda Ak Divan beklemeye devam etme ve daha uygun bir zamanı gözetme kararı aldı. Lakin Elrond'ın kuşkuları vardı.


"Yine de Tek'in bulunacağı kehanetini söylüyorum, ardından tekrar savaş gelecek ve savaşla birlikte bu Çağ da bitecek. Doğrusu böylece, ikinci karanlık sona erecek, biraz tuhaf bir rastlantı bizi kurtaracak ama ne olduğunu göremiyorum"
Güç Yüzüklerine Dair

2933 yılında Elrond, iki yaşındaki Aragorn'u, babasının Orklar tarafından öldürülmesinin ardından Ayrıkvadi'ye getirdi. Aragorn 16. Dúnedain Reisi idi fakat Elrond ona zamanı gelene dek soyundan bahsetmedi. Ona "Umut" anlamına gelen Estel ismini verdi. Elrond, Aragorn'u öz oğlu gibi sevdi.

2941 yılının Haziran ayında Gandalf, Bilbo Baggins isimli Hobbit ve beraberlerindeki üç kişiden oluşan Cüce grubu Elrond'u ziyaret ettiler. Elrond, Thorin ve Gandalf'ın buldukları kılıçların Glamdring ve Orcrist olduğunu onlara söyledi. Aynı zamanda Yalnız Dağ'ın gizli kapısının nasıl bulunacağını anlatan haritadaki ay harflerini çözerek kafileye yardımcı oldu.

Aynı yılın ilerleyen zamanlarında Ak Divan yeniden bir araya geldi ve Dol Guldur'a saldırma kararı aldı. Sauron civardan sürüldü fakat Ak Divan'ın haberi olmaksızın bir sonraki sene Mordor'a döndü. 2951 yılında Sauron kendini açık etti ve Mordor'a döndüğü bilinmeye başladı. Ak Divan, Sauron'un Tek Yüzük'ü aradığını öğrendi fakat Saruman Divan'a yalan söyleyerek Tek Yüzük'ün Deniz'in dibinde olduğunu kesinlikle tespit ettiğini, Yüzük'ün Sauron'un ulaşamayacağı bir yerde olduğunu beyan etti.

Aragorn 20 yaşına geldiğinde Elrond ona Isildur'un Varisi olduğunu açıkladı. Aragorn'un güçlü ve asil biri olarak yetiştiğini, yıllar geçtikçe daha da güçleneceğini görmek Elrond'u mutlu ediyordu. Elrond Aragorn'a Narsil'in parçalarını ve Barahir'in Yüzüğü'nü teslim etti fakat Kuzey Krallığı'nın saltanat sembolü olan Annúminas Asası'nı saklamaya devam etti. Elrond, Aragorn'un henüz kral olmaya hazır olmadığını düşünmekteydi.

Elrond kızı Arwen de o zamanlar Ayrıkvadi'de bulunmaktaydı ve birbirlerini görmeleri aşklarının da başladığı bir an oldu. Elrond bunu farketti ve yüreği endişeyle doldu, biliyordu ki Arwen Aragorn ile evlenirse ölümsüzlüğünden vazgeçip İnsanların fanilik kaderini seçecekti ve zamanı geldiğinde sonsuza kadar kızı ile yolları ayrılacaktı.


"Lâkin Arwen'in önünde böyle bir seçim olmayacak Arathorn oğlu Aragorn, eğer siz, ya kendinizin ya da benim dünyanın sonundan önce acı bir ayrılığı tatmamıza neden olacak bir şekilde aramıza girmezseniz. Henüz benden ne istediğinizin farkında bile değilsiniz."
Yüzüklerin Efendisi - Ek A: "Aragorn ve Arwen'in Öyküsü"

Aragorn ve Arwen 2980 yılında birbirlerine evlilik sözü verdiler. Elrond'un bu haberi duymasıyla birlikte kalbi paramparça oldu ve bu konu üzerine Aragorn ile son defa konuştu.


"Oğlum, ümidin solacağı yıllar erdi, bunların gerisindeki çok az şey aşikârdır bana. Artık aramızda bir gölge var. Belki de böyle olması gerekiyordu, benim kaybımla insanlığın krallığı yeniden kurulacaktır belki de. O yüzden, sizi sevdiğim halde şunu söylemek istiyorum: Arwen Undómiel, hayatının faziletini daha küçük bir amaçla alçaltacak değildir. O, hem Gondor, hem de Arnor'un Kralı'ndan başka kimsenin karısı olamaz. Benim için zaferimiz bile sadece hüzün ve ayrılık getirecek - lâkin size bir süreliğine ümit ve neşe. Heyhat oğlum! Korkarım sonunda Arwen'e İnsanların Yazgısı zor gelecektir."
Yüzüklerin Efendisi - Ek A: "Aragorn ve Arwen'in Öyküsü"

Bilbo, Elrond'un misafiri olarak 3002 yılında Ayrıkvadi'ye geldi ve burada yaşamaya başladı. 3009 yılında Arwen'i Lothlórien'den Ayrıkvadi'ye geri çağırdı zira Sauron'un gücü arttıkça Dumanlı Dağlar'daki tehlikelerde artmaktaydı.

8 Ekim 3018'da Frodo Baggins'in Nazgûl tarafından takip edildiği haberi Gildor Inglorion tarafından Ayrıkvadi'ye ulaştırıldı. Bir sonraki son Glorfindel, Frodo'yu bulmak için Ayrıkvadi'den ayrıldı. 20 Ekim'de Frodo Nazgûl tarafından Bruinen Geçidi'nde kıstırıldı ve Elrond nehir sularını serbest bırakarak Nazgûl'un üzerine boşalttı, Nazgûl sel sularına kapıldı. Atları öldü ve kendilerine verdikleri şekil bozuldu. Boş ve şekilsiz bir halde Nazgûl Mordor'a döndü.

Frodo Nazgûl Efendisi tarafından ciddi bir biçimde yaralanmıştı. Elrond onu Ayrıkvadi'ye getirildiği gün boyunca ve günün gecesinde tedavi etmeye çalıştı ve 23 Ekim gecesinde Frodo'nun omzundan kalbine doğru işlemekte olan bir Morgul bıçağı kıymığını çıkarttı. Frodo bir sonraki günün sabahında uyandı ve ayağa kalktı. Günün ilerleyen saatlerinde Elrond, Frodo'yu Bilbo'nun yanına götürdü.

25 Ekim'de Elrond'un Divanı gerçekleştirildi. Katılımcılar arasında Frodo ve Bilbo, Aragorn, Gandalf, Glorfindel, Elrond'un başdanışmanı Erestor, Gri Limanlar'dan Galdor, Yalnız Dağ'dan Glóin oğlu Gimli, Kuyutormanlı Legolas ve Gondorlu Boromir bulunmaktaydı. Elrond onlara, bu divana çağrılmadıklarını fakat Frodo'nun taşıdığı Tek Yüzük'ün akıbetine karar vermek amacıyla Divan'da toplandıklarının önceden yazılı olduğunu belirtti.

Boromir, Yüzük'ün Sauron'a karşı kullanılmasını önerdiğinde, Elrond Yüzük'ü kullanmayı reddetti zira Yüzük'e hükmetmeye çalışan herkesin yozlaşacağını ve eskiden olduğu kişi olmayacağını biliyordu. Elrond çözümün kendisine aşikâr olduğunu, Tek Yüzük'ün Hüküm Dağı'nın ateşlerine atılarak yok edilmesi gerektiğini söyledi. Bunu söylerken Tek Yüzük yok edildiğinde, Elflerin Üç Yüzüğü'nün de güçlerini yitireceğini ve onların güçleriyle yapılan her şeyin solacağını bildiğini lakin bunun alınması gereken bir risk olduğunu belirtti. Frodo Yüzük Taşıyıcısı olarak bu görevin sorumluluğunu üzerine aldı.


Elrond gözlerini kaldırarak ona baktı; bu bakışın ani keskinliğiyle yüreğini işlediğini hissetti Frodo. "Eğer duyduklarımın hepsini doğru anladıysam," dedi, "zannımca bu iş için siz tayin edilmişsiniz Frodo; siz bir yol bulamazsanız kimse bulamaz. Şimdi Shire halkının zamanı, sakin tarlalarından kalkıp Ulular'ın kulelerini ve düşüncelerini sarsacaklar. Arifler arasında kim öngörebilirdi bunu? Ya da, eğer arif iseler, vakti gelmeden bilmeyi ne diye umsunlar?"

"Lâkin ağır bir yüktür bu. Öyle ağır ki, kimse başkasına yükleyemez. Ben bu yükü size vermiyorum. Lâkin rızanızla alırsanız, seçiminizin doğru olduğunu söyleyebilirim; eskinin bütün kudretli elf dostları Hador, Húrin, Túrin ve bizzat Beren bir araya gelse, sizin yeriniz onların yanı olurdu."
Yüzük Kardeşliği: "Elrond'un Divanı"

Elrond başlangıçta Frodo'ya yoldaşlık etmesi için dokuz kişi seçti. İsmini söylediği ilk kişi Divan'a çağrılmadığı halde gizlice içeri sızan Frodo'nun sadık hizmetkârı Samwise Gamgee oldu. Diğer kişileri de Orta Dünya'nın Hür Halklarını temsil edecek şekilde seçti: Cüceler için Gimli'yi, Elfler için Legolas'ı, İnsanlar için ise Aragorn ve Boromir'i. Gandalf'da seçilen kişiler arasındaydı ve Elrond'a Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took'un da gelmesine izin vermesini öğütledi. Elrond'un ilk niyeti, bu iki Hobbiti tehlikede olduğunu düşündüğü Shire'a yollayıp halkı uyarmalarıydı lâkin sonunda Gandalf'ın önerisini dinledi. Kardeşlik 25 Aralık 3018'de Ayrıkvadi'den ayrıldı.

3019 yılının Şubat ayında Elrond'un oğulları Elladan ve Elrohir, Aragorn'a mücadelesinde destek olmak için güneye gittiler. Elrond, oğulları aracılığıyla Aragorn'a Ölülerin Yolu ile ilgili kadim bir kehaneti hatırlamasını iletti ve Aragorn, Korsanların Minas Tirith'e yapacakları saldırıyı önlemek için bu karanlık yoldan geçti. Elrond'un oğulları Pelennor Çayırları Savaşı'nda Aragorn'un yanında savaştılar.

Gandalf, Frodo'ya görevini tamamlamasında zaman kazandırabilmek amacıyla Kara Kapı'ya yürüyüp Sauron'un dikkatini üzerlerine çekmeyi önerdiğinde Elladan ve Elrohir, babalarının da aynı öğüdü verdiğini söylediler. Elladan ve Elrohir, Batı Ordusu ile birlikte at sürdüler ve 25 Mart 3019'da Tek Yüzük yok edilip, Sauron'un krallığı son bulana dek Morannon Savaşı'nda savaştılar.

Aragorn 1 Mayıs'ta Kral olarak tahta çıktı. Elrond da söz verdiği gibi Arwen'e Aragorn ile evlilik izni verdi. Elrond ve Arwen aynı gün Ayrıkvadi'den Minas Tirith'e doğru yola çıktılar ve Yazortası Arifesi'nde Minas Tirith'e vardılar. Elrond, Arnor Krallığı'nın asalet sembolü olan Annúminas Asası'nı takdim etti ve kızının elini, Aragorn'a verdi. Aragorn ve Arwen Yazortası'nda evlendiler.

Kral Théoden'in Rohan'daki cenazesinin ardından, Elrond ve Arwen Edoras yakınlarındaki tepelere çıktılar. Baba, kız, burada birbirleri ile son kez vedalaştılar ve bir daha birbirlerini göremediler. Elrond, Elfler ile birlikte Orta Dünya'yı terkedip Ölümsüz Topraklar'da yaşayacaktı fakat İnsanların Yazgısı'nı seçen Arwen, ölene dek Orta Dünya'da kalacaktı. Elrond'un oğulları Elladan ve Elrohir'in seçimleri bilinmemekle birlikte Dördüncü Çağ'ın bilinen kısmında Orta Dünya'da kalmışlardır.

Elrond Gandalf ve Hobbitler ile birlikte Ayrıkvadi'ye döndü. Frodo, eve doğru yola çıktığında Elrond onu kutsadı lâkin Frodo'nun derinden yaralı olduğunu ve Orta Dünya'da huzur bulamayacağını sezdi. Frodo'ya güz geldiğinde ormanlarda kendisini beklemesini söyledi.

Elrond 22 Eylül 3021'de Shire'daki Ormanlık Uç'ta Frodo ile buluştu. Ve Yüzük Koruyucuları'nın Son Yolculuğu Gri Limanlar'a doğru devam etti. Elrond Orta Dünya'da 6520 yıl yaşamış ve artık ayrılık vakti gelmişti. 29 Eylül'de Elrond Deniz'den yelken açarak Ölümsüz Topraklar'a doğru yola çıktı ve burada eşi Celebrían ile yeniden bir araya geldi.

KRONOLOJİ
Birinci Çağ

Birinci Çağ'daki tarihler kesinlik belirtmemektedir. Aşağıdaki tarihler History of Middle Earth - Vol. XI isimli eserin "The Tale of Years" bölümünde alınmıştır.

532: Elrond ve Elros'un doğumu.

538: Fëanor oğlu Maglor, Elrond ve Elros'u rehin aldı.

545 - 587: Morgoth'a karşı yapılan Öfke Savaşı

590: Morgoth dünyadan sürüldü. Birinci Çağ'ın sonu.

İkinci Çağ

1: Gil-galad ve Elrond Lindon'a yerleşti.

32: Elrond'un kardeşi Elros Númenor'un İlk Kralı oldu.

442: Elrond'un kardeşi Elros'un ölümü.

1200: Gil-galad ve Elrond, Sauron'un Lindon'a girişini yasakladılar.

Alıntıdır... Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Elrond'a dair
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GeNeL HeRsEy :: Sinema&Tiyatro&Dizi :: Sinema :: Yüzüklerin Efendisi(Rohan Arşivleri)-
Buraya geçin: