GeNeL HeRsEy

Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!..
 
AnasayfaPORTALTakvimSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Smaug'dair

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
emre
Admin
Admin
emre

Mesaj Sayısı : 21
Kayıt tarihi : 15/04/10
Yaş : 23
Nerden : Konya

MesajKonu: Smaug'dair   Paz 18 Nis. 2010, 20:21

DETAYLAR
Yalnız Dağ'ı zapteden ejderhadır. Smaug, Üçüncü Çağ'ın sonlarına doğru yaşamış olan ejderhaların en kudretlisiydi. Zeki ve kurnaz bir ejderha olan Smaug, Ortak Lisan'ı konuşabilmekteydi. Bakışları ile karşısındaki kişiyi, sahip olduğu ejder büyüsü altına alabilir ve bu kişiye isteklerini yaptırabilirdi.

Smaug bir ateş sunasıydı, diğer bir deyişle alev püskürten bir ejderhaydı. Pençeleri ve dişleri keskin, kuyruğu uzundu. Dinlenme durumunda kanatları katlanabilmekteydi. Smaug'un bedeni, kızıl altın renginde sert pullarla kaplıydı. Karnının alt kısmı ise soluk renkteydi ve mücevherlerle kaplanmıştı lakin Smaug bunu bilmese de sol göğüs boşluğunda kabuğundan çıkmış, savunmasız büyük bir parça bulunmaktaydı.

Smaug'un kökenleri hakkında hiçbir bilgi yoktur. 2770 yılında Kuzey'e gelmiş ve cücelerin müreffeh bir krallıklarının bulunduğu Yalnız Dağ'ın üzerine çökmüştür. Ormanları ve Vadi kentini yakmış, karşısına çıkan tüm İnsan ve Cüceleri katletmiştir. Daha sonra Ön Kapı'dan Yalnız Dağ'a girmiş, Cüceleri dağdaki salon ve tünellerden sürmüştür. Dağ'ın Altındaki Kral Thrór gizli bir kapı vasıtasıyla oğlu Thráin ve halkından geriye kalanlarla Smaug'dan kaçmayı başarmışlardır. Vadi'nin Efendisi Girion öldürülmüş fakat çocuklarını ve karısını Göl Kent'e emniyetli bir şekilde göndermeyi başarmıştır.

Smaug, Dağ'ın dibindeki zindanda ya da devasa kilerde Yalnız Dağ hazinelerini koca bir yığın olarak bir araya getirmiş, bu yığını yatak yapıp üzerinde uyumuştur. Vadi tamamen mahvolana kadar, zaman zaman dağdan çıkarak halktan kişileri, özellikle bakireleri yemek için avlamıştır. Uzun Göl'de bulunan Göl Kent, Yalnız Dağ'a en yakın yerleşim birimiydi fakat burada cesaret edip yaşayabilen azdı.

Gri Gandalf, Sauron'un geri döndüğünü öğrendiğinde Smaug'un Sauron tarafından Kuzey'de karmaşa yaratmak amacıyla kullanıldığından endişe etmeye başladı. Zira Sauron bu dönemde Ayrıkvadi ve Lothlórien'e saldırılar düzenlemekteydi. Gandalf, Thráin oğlu Thorin Meşekalkan ile 2941 baharının bir gününde, tesadüfen karşılaştı. Thorin, Yalnız Dağ'ı geri almayı istemekteydi ve birlikte on üç cüce ve bir hırsızdan oluşan bir plan yaptılar. Hırsız rolü için Gandalf, Bilbo Baggins isimli bir Hobbiti belirledi.

2941 güzünde Bilbo, Smaug'un inine sürünerek girdi ve iki saplı koca bir kupayı çaldı. Smaug uyandığı anda kupanın yokluğunu farketti. Öfkeyle, Ön Kapı'dan uçarak çıktı ve hırsızı aramaya koyuldu. Lakin tek bulabildiği midillilerdi. O anda hırsızın Uzun Göl'den Akan Su'ya geldiğini sandı. Kendi inine çıkan koridordan gelen garip sesleri duyduğunu hatırlayan Smaug, hırsızın koridordan geldiğini anladı fakat yine de dağdaki gizli kapının yerini tespit edemedi.

Bir sonraki gün Bilbo, Smaug'un inine tekrar geldiğinde, Ejderha onu beklemekteydi. Fakat sihirli Yüzük'ünü takan Bilbo, ne Ejderha tarafından görülebiliyor ne de ejder büyüsünden etkileniyordu. Bilbo, Ejderha'yı memnun eden bilmecelerle ona hitap etti ve kendisini "Fıçı sürücüsü" olarak tanıttığında, Smaug hırsızın Göl Halkı tarafından gönderildiğine kanaat getirdi. Bilbo'yu, yanındakilerin ona kazık atacağını söyleyerek kandırmaya çalıştı. Bilbo, intikam almanın haziye elde etmekten daha önemli olduğunu söylediğinde ise Smaug'un inancı, hırsızlığın Vadi'nin Efendisi'nin soyundan gelenlerin işi olduğu yönünde değişti. Smaug, kimsenin onu yenemeyeceği ile övünmekteydi:

"Ben istediğim yerde öldürürüm ve kimse karşı koymaya cesaret edemez. Eskinin savaşçılarını yere serdim ve bugünkü dünyada onların bir benzeri daha yok. O zamanlar genç ve şefkatliydim. Şimdi yaşlı ve güçlüyüm, çok güçlüyüm, Gölgelerdeki Hırsız! Zırhım on katlı kalkan gibi, dişlerim birer kılıç, pençelerim mızrak, kuyruğumun darbesi yıldırımdır, kanatlarım kasırga ve nefesim ölüm demektir!"
Hobbit - "İçeriden Bilgi Sızdırma", Sf.257

Smaug Bilbo'ya mücevherlerle bezeli karnının alt kısmını gösterdi, Bilbo da Ejderhanın zırhındaki açıklığı farketti. Bilbo kaçtı ve Smaug tünele alev püskürttü fakat Hobbit, biraz alazlansa da kurtulmayı başardı.

Smaug dağdan çıkarak, Göl Kent'e uçtu ve buranın üzerine çöktü. Vadili Girion'un soyundan gelen Ozan, Ejderhanın gelişini gördü ve Göl Halkı'nı saldırıya hazırladı. Smaug yaklaştıkça kükremekteydi. Bir süre sonra göl, alevlerle birlikte kırmıza döndü. Smaug tedbirli davranmaktaydı zira kent, kendi ateşini söndürebilecek kadar derin sular üzerine kurulmuştu. Göl İnsanları oklarını fırlatıp, boruları öttürdüklerinde Smaug'un gazabı hat safhaya çıktı. Kasabayı ateşe vererek, kuyruğuyla Büyük Ev'in damını yıktı. İnsanlar her yönden sulara atlıyor, durum umutsuz görünüyordu.

Derken Bilbo'nun, Smaug'un vücudundaki zayıf noktayı anlattığını duymuş olan bir ardıçkuşu Ozan'ın yanına gelerek, nereye nişan alması gerektiğini söyledi. Ozan, Kara Ok'u fırlatarak Smaug'u sol göğsündeki boşluktan vurdu. Smaug büyük bir feryatla gökyüzünden yere, Göl Kent'in üzerine çakıldı ve kent tamamen harap oldu. Kent yıllar sonra biraz daha kuzeye yeniden inşa edildi ve Smaug'un kemikleri sığ sularda yıllarca görünür halde kaldı. Zırhının üzerindeki mücevherimsi pullara rağmen, kimse onun leşinin yattığı sulara girmeye cesaret edemedi.
SÖZCÜK BİLGİSİ
Smaug sözcüğü Almanca bir fiil olan smugen'den türemiştir ve anlamı "bir deliğe doğru sıkmak"tır. Trâgu -Vadi'deki Ejderhanın adı- Rohan ve Shire'daki dillerde "oyuk, yuva" anlamına gelen trah- gövdesinden türemiştir.

Altın Smaug ve Korkutucu Smaug olarak da bilinir. Bilbo ona Kudretli Smaug, Bıçakişlemez Smaug Efendi, Muhteşem Varlığınız, Felaketlerin En Görkemlisi ve Reisi Smaug gibi isimlerle hitap etmiştir. Vadi dilinde Smaug'un karşılığı, Tragu idi.
Başa Dön
KAYNAKÇA
Hobbit: "Beklenmedik Davet", "İçeriden Bilgi Sızdırma", "Evde Yok", "Su ve Ateş"
Yüzüklerin Efendisi - Ek A: "Durin Halkı"
The Annotated Hobbit: "Appendix A - The Quest of Erebor"
The History of Middle-earth, vol. XII, The Peoples of Middle-earth: "The Appendix on Languages" (Tragu)
The Letters of J.R.R. Tolkien: Letter #25 (smugen)


Hazırlayan: Céruwine
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Smaug'dair
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GeNeL HeRsEy :: Sinema&Tiyatro&Dizi :: Sinema :: Yüzüklerin Efendisi(Rohan Arşivleri)-
Buraya geçin: